O szkole - Szkoła Podstawowa z Oddziałami Przedszkolnymi w Skórowie
15290

Historia naszej szkoły

Początki Szkoły Podstawowej w Skórowie sięgają roku 1946, kiedy to w nowo utworzonych czterech oddziałach klasowych naukę rozpoczęło 37 uczniów. Rola pierwszego dyrektora tej placówki przypadła Janowi Bartosiewiczowi. Jego następcami byli: Jerzy Chróściewicz, Jerzy Płuciennik, Władysław Dykty, Lucjan Kowalski, Krystyna Kowalska, Jerzy W. Awchimieni, Mirosława Gostyńska i Jolanta Gromowska. Obecnie funkcję tę pełni Andrzej Malinowski.

O patronie

Spośród wymienionych osób na szczególną uwagę zasługuje Lucjan Kowalski – człowiek, dzięki którego determinacji, zaangażowaniu i poświęceniu w latach osiemdziesiątych minionego wieku w Skórowie powstał nowy budynek szkolny – będący do dziś jej siedzibą. Lucjan Kowalski całą swoją energię oraz czas poświęcił realizacji projektu, który w tamtym czasie wydawał się – przy chronicznym braku funduszy i materiałów – nierealny i karkołomny. Potrafił swoim entuzjazmem i wiarą w osiągnięcie nieosiągalnego zarazić całą lokalną społeczność, która przyłączyła się do urzeczywistnienia marzenia o szkole z prawdziwego zdarzenia. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że oddanie do użytku nowego budynku szkolnego we wrześniu 1991 roku było swoistym triumfem pięknego marzenia nad bezwzględną rzeczywistością. Niestety, samemu pomysłodawcy nie było dane cieszyć się wraz z innymi mieszkańcami Skórowa ostatecznymi owocami swoich starań. Lucjan Kowalski zmarł w marcu 1990 roku.

Gdy w 1998 roku staraniami ówczesnego dyrektora, Jerzego W. Awchimieniego, rozpoczęto działania zmierzające do wybrania dla szkoły patrona, dla dużej części społeczności złożonej z  nauczycieli, uczniów i ich rodziców, oczywistym kandydatem był właśnie Lucjan Kowalski – człowiek, któremu całe środowisko lokalne tak wiele zawdzięcza. Uroczystość nadania Szkole Podstawowej w Skórowie imienia Lucjana Kowalskiego miała miejsce w 1998 roku. Akt ten stał się symbolicznym podziękowaniem Nauczycielowi, Pedagogowi, Dyrektorowi za to, co po sobie pozostawił. Dla nikogo nie jest tajemnicą, że budynek, w którym do dziś dnia odbywają się lekcje, to nie jedyne i nie najważniejsze dziedzictwo Lucjana Kowalskiego. O wiele ważniejsze jest to, co niematerialne – niedościgniony wzór postawy obywatelskiej, zaangażowania w życie swojej społeczności. Jeśli jednym z najważniejszych ideałów, do których dziś  dążymy, jest społeczeństwo obywatelskie, to Lucjan Kowalski jest idealnym przykładem lidera takiego społeczeństwa, a tym samym najlepszym z możliwych wzorem do naśladowania dla dzieci, które uczęszczają do naszej szkoły.

Obecnie

Dziś Szkoła Podstawowa im. Lucjana Kowalskiego w Skórowie to nowoczesna, przyjazna, bezpieczna i otwarta placówka, której próg każdego dnia przekracza 72 uczniów oraz 16 nauczycieli. Można powiedzieć, że „tylko tylu” – a jednak właśnie to stanowi o niepowtarzalności naszej szkoły. Niewielka ilość uczniów jest jej atutem. Pozwala stworzyć warunki, w których indywidualizowanie nauczania jest naprawdę możliwe i realizowane. Bez żadnej przesady możemy stwierdzić, że w murach naszej szkoły każdy zna każdego.

Lucjan Kowalski
„A nam się marzy WF na plaży, przyroda w lesie, polski w kabarecie...” – śpiewają nasi uczniowie w czasie różnych uroczystości. Słowa te pochodzą z Pieśni Szkoły, czyli naszego szkolnego „hymnu”. Wybrzmiewa w nich marzenie o tym, by pobyt w szkole bardziej kojarzył się z przygodą niż z przykrym obowiązkiem, marzenie, które przynajmniej w części – mamy nadzieję – udaje się w naszej szkole realizować.