Nasz mural- to już 4 lata! - Szkoła Podstawowa z Oddziałami Przedszkolnymi w Skórowie
16956
post-template-default,single,single-post,postid-16956,single-format-standard,cookies-not-set,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-15.0,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Nasz mural- to już 4 lata!

Dziś mija czwarta rocznica odsłonięcia ceramicznego muralu zatytułowanego „O czym szumią lipy?”, który wykonano w ramach „Sieci kultury” i ogólnopolskiego programu „Bardzo młoda kultura” Narodowego Centrum Kultury, a operatorem programu w województwie pomorskim był Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku.

Projektantami i wykonawcami dzieła byli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Lucjana Kowalskiego w Skórowie. Twórczą pracę nadzorowała Anna Terefenko – pomysłodawca i koordynator projektu, wszelkie działania wspierała Iza Zielińska – partner reprezentujący SP w Skórowie. Autorem spotkań z przeszłością Skórowa i okolic był Tomasz Wiktorzak. Warsztaty ceramiczne i Street Artu poprowadziły Ula Rachwał i Ola Ciecholewska. Nad przedsięwzięciem czuwały przedstawicielki Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku Joanna Kowalska – mentor, Agata Andrasiak-Czarnecka oraz Katarzyna Buczek.

Dzieło zdobi budynek szkoły w Skórowie. Jest również piękną wizytówką Sołectwa Skórowo. Kolista forma muralu nawiązuje do upływu czasu, jednak niektórzy z uczestników projektu zinterpretowali ją jako „nasz świat, nasze miejsce na ziemi”, jeszcze inni jako tarczę obronną… Motywem przewodnim muralu są cztery lipy, które od ponad dwustu lat witają wjeżdżających do wsi od strony Potęgowa. Strzegą one miejsca pochówku dawnych właścicieli skórowskiej posiadłości – małżonków Charlott Eleonory Henrietty z domu Zitzewitz i kapitana Prus Królewskich Karla Friedricha Wilhelma von Puttkamer. Dostojne drzewa wyznaczają główne kierunki świata, a zatem róża wiatrów w samym sercu muralu nie jest przypadkowa. Skórowo to wieś położona w Gminie Potęgowo, toteż obecność rybogryfa, elementu herbu Gminy jest zdaniem dzieci uzasadniona. Przez wieś i okolice przepływają liczne strumienie zasilające rzekę Łebę. Jest tu urokliwy staw, piękne łąki i leśne połacie. Znalazły one również uznanie projektantów i miejsce na muralu. W Skórowie znajdują się obiekty świadczące o bogatej przeszłości wsi – neogotycki kościół parafialny z 1859 roku, stara plebania wybudowana na potrzeby ewangelickiej parafii w czasach przedwojennych, dwór murowany z XIX wieku oraz budynek dawnej szkoły, w której w latach 1928 – 1945 uczyły się niemieckie dzieci, a tuż po II wojnie światowej polscy uczniowie. Sylwety wymienionych budowli rozplanowano między czterema drzewami. Elementem wzbudzającym najwięcej emocji wśród wykonawców muralu był zamek, o którego istnieniu w zamierzchłych czasach dowiadujemy się z legend o Skórowie. Według jednej legendy była to siedziba złego rycerza rozbójnika, według innej – złej księżniczki. Obie legendy są niezwykle mroczne, czego wyrazem są sylwetki duchów księżniczek i zakonnic, widoczne na muralu. Dziś wiemy, że w owych legendach kryje się ziarno prawdy, gdyż wały po pradawnej budowli istnieją realnie, a ich usytuowanie oraz najnowsze zdobycze techniki w postaci mapy LIDAR nie pozostawiają wątpliwości! Zamek? A może szaniec, grodzisko… Czyżby nowe wyzwanie dla miłośników historii i archeologii?

Zapraszamy do Skórowa! Proces tworzenia muralu można prześledzić odwiedzając grupę O czym szumią lipy – tworzymy mural: https://www.facebook.com/groups/308259999608505